0312 815 13 25 - 26
lvt@lvt.com.tr
TR / EN
LVT Test Laboratuvarı

TS EN 61000-4-2 Standardı (Elektrostatik Boşlama Bağışıklık Deneyi)

TS EN 61000-4-2 Standardı (Elektrostatik Boşlama Bağışıklık Deneyi)

TS EN 61000-4-2 Standardı  (Elektrostatik Boşlama Bağışıklık Deneyi)

TS EN 61000-4-2 Standardı (Elektrostatik Boşlama Bağışıklık Deneyi)

Elektrostatik Deşarj (ESD) vücutta biriken yükün başka bir düzlem üzerinden boşalmasıyla yaşanan ani deşarj durumudur. Elektrostatik Deşarj (ESD), statik elektriğin veya elektrostatik endüksiyonun neden olduğu elektrik enerjisinin serbest kalmasından kaynaklanan yüksek voltajlı bir olaydır.

İnsan vücudunda toplanan statik elektrik(ESD);

Yolcu kabinlerine konulan ek teçhizatlar ile birlikte diğer malzemelerin uçaktaki statik elektrik yükünü 25.000 Volt'a kadar çıkardığını,
%10 ile %20 arasında bir nem oranına sahip ortamda plastik klasör taşırken 7.000 Volt’luk bir statik elektrikle yüklendiğinizi,
%10 ile %20 arasında bir nem oranına sahip ortamda halı üzerinde yürürken 35.000 Volt’luk bir statik elektrik oluştuğunu,

Stresli durumlarda üzerinizdeki statik elektriğin daha da fazla olduğunu, unutmamak gerekir.

ESD her yerde olabilir, günümüzde ürünler yüksek oranda elektronik bileşen içermekte telefonumuz ve televizyonumuz gibi. ESD, elektroniklerde ve entegre devrelerde kalıcı hasara neden olabilir.

ESD Testi – Direk Temas (Contact discharge)

Temas boşaltma yönteminde gerilim doğrudan DGC’ye veya DGC’ye bitişik bir bağlantı düzlemine uygulanabilir. Her test darbesinden önce, kapasitör istenen seviyeye şarj edilir, ancak voltajı jeneratörün probu tarafından bir vakum rölesi tarafından tutulur.

Prob, DGC veya bağlantı düzlemi üzerinde uygun şekilde seçilmiş bir noktaya uygulanır. Jeneratör daha sonra tetiklenir, böylece röle kontakları kapanır ve kapasitör gerilimi probdan DGC’ye uygulanır.

Bu, jeneratörün, DGC’nin ve yer düzleminin birleşik seri empedansı boyunca voltaj boşaldıkça akım darbesi oluşturur. Bu işlem, her yerde, uygun kutup ve seviyelerle istenen sayıda tekrarlanır.

ESD Testi – Hava Yolu ile (Air Discharge)

Aynı jeneratör hava tahliye yöntemi için kullanılır, ancak sivri uçlu bir uçtan ziyade yuvarlatılmış olarak kullanılır. Kapasitör önceden olduğu gibi istenen seviyeye kadar şarj edilir, ancak voltaj şimdi DGC’den uzak tutulan proba sürekli olarak uygulanır.

Her test darbesi için, uç dokunana kadar akıllıca DGC üzerinde seçilen noktaya getirilir. Bundan hemen önce, uç ile DGC arasındaki hava boşluğu bozulur ve bir jeneratörün empedansı, hava boşluğu, DGC ve geri dönüş yolunun kombine seri empedansı ile sınırlandırıldığı gibi tahliye akımı akar.