0312 815 13 25 - 26
lvt@lvt.com.tr
TR / EN
LVT Test Laboratuvarı

TS EN 61851 (ELEKTRİKLİ ŞARJ İSTASYONLARI)

TS EN 61851 (ELEKTRİKLİ ŞARJ İSTASYONLARI)

TS EN 61851 (ELEKTRİKLİ ŞARJ İSTASYONLARI)

TS EN 61851 (ELEKTRİKLİ ŞARJ İSTASYONLARI)

Elektrikli araçlar (EA), çevresel, ekonomik ve teknolojinin de el vermesi ile birlikte kullanılabilir olma durumları önemli hale gelmeye başlamıştır. Azalan doğal kaynakların oluşturacağı sıkıntı aslında bu durumu doğurmuştur. Bununla birlikte içten yanmalı motorların çevreye verdiği karbon salınımı zararı göz önüne getirilecek olursa elektrikli araçlar (EA) geleceğimiz için olmazsa olmazlardan.

Elektrikli araçların daha da hızlı yayılabilmesi için, şarj istasyonlarının yaygınlaşması, buna bağlı olarak ta şehir şebekelerine etkisini en aza indirmek için gerekli altyapı çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Şarj sürelerinin kısalması ve batarya teknolojisinin gelişmesi ile bu belirtilen alt yapı çalışmalarının en uygun şekle gelmesi akabinde elektrikli araçların kullanım oranı hızla yükselecektir.

Biz ise işin tamda bu noktasında devreye girmekteyiz. Şarj istasyonlarının TS EN 61851 tip testlerini, uygunluğunu bağlı oldukları TS EN 61851 standardına uygun olarak gerçekleştirmekteyiz. TS EN 61851 standardında belirtilen tip testler için öncelikle sınıflandırma yapılması gerekmektedir. Yani iç mekân veya dış mekân için kullanılacak olmasının netleştirilmesi akabinde tip testleri gerçekleştirilebilir.