LVT Test Laboratuvarları
EMC Testi Conducted Emission
EMC Testi Conducted Emission

EMC Testi, bir cihazın veya sistemin elektromanyetik uygunluğunun kontrol edildiği testlerdir. Elektromanyetik Uyumluluk Testinde (EMC Testi), herhangi bir elektrikli ve elektronik cihazın veya sistem

EMC Testi Conducted Emission

EMC Testi Conducted Emission

Conducted Emission 

ELEKTROMANYETİK UYUMLULUK (EMC) - İLETİM YOLUYLA YAYILIM (CONDUCTED EMISSION) DENEYİ

Conducted Emission 


EMC Testi, bir cihazın veya sistemin elektromanyetik uygunluğunun kontrol edildiği testlerdir. Elektromanyetik Uyumluluk Testinde (EMC Testi), herhangi bir elektrikli ve elektronik cihazın veya sistemin, ortamdaki diğer cihaz veya sistemlerden etkilenmeden ve bunları etkilemeden çalışması hedeflenir. EMC Testi, genel olarak Bağışıklık EMC Testi ve Emisyon EMC Testi olarak iki kategoride incelenir. EMC Testi uygulamalarında kullanılan standartlarda belirtilen test limit değerleri ve test yöntemleri, cihaz veya sistemin özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir.


Conducted Emission Testi, elektrik ve elektronik cihazların ortama iletim yoluyla yaydığı elektromanyetik bozulmaların ölçüldüğü, Elektromanyetik Uyumluluk (EMC) emisyon deneylerinden (EMC Testi) birisidir.


Conducted Emission Testi esnasında uygulanan limit değerleri, deneyden geçirilen elektrik ve elektronik cihazların ait oldukları standarda göre değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle 150 kHz ile 30 MHz arasında ölçüm yapılır. İletim yoluyla ölçümlerde anten yerine LISN (line impedance stabilization network) kullanılmaktadır.


A Sınıfı Cihazlar için Emisyon Limitleri

Emisyon Frekansı (MHz)

Limitler

Quasi-Peak

Ortalama

0,15-0,5

79

66

0,5-30

73

60


B Sınıfı Cihazlar için Emisyon Limitleri

Emisyon Frekansı (MHz)

Limitler

Quasi-Peak

Ortalama

0,15-0,5

66-56*

56-46*

0,5-5

56

46

5-30

60

50

*Frekansın logaritmiği olarak azalmaktadır


Aşağıda laboratuvarımızda gerçekleştirdiğimiz örnek bir emisyon grafiği görebilirsiniz.LVT test laboratuvarları olarak Conducted Emisyon testini gerçekleştirebiliyoruz. Uzman kadro ve alt yapımız ile yapmak istediğiniz AR-GE ve testlerinizde sizlere daha iyi hizmet verebilmek için iletişime geçiniz.


Bu Başlıklarıda İnceleyin
4725