LVT Test Laboratuvarları
EMC Testi Radiated Emission
EMC Testi Radiated Emission

EMC Testi, bir cihazın veya sistemin elektromanyetik uygunluğunun kontrol edildiği testlerdir. Elektromanyetik Uyumluluk Testinde (EMC Testi), herhangi bir elektrikli ve elektronik cihazın veya sistem

EMC Testi Radiated Emission

EMC Testi Radiated Emission

Radiated Emission testi 

ELEKTROMANYETİK UYUMLULUK (EMC) - IŞINIM YOLUYLA YAYILIM (RADIATED EMISSION) DENEYİ

Radiated Emission 


EMC Testi, bir cihazın veya sistemin elektromanyetik uygunluğunun kontrol edildiği testlerdir. Elektromanyetik Uyumluluk Testinde (EMC Testi), herhangi bir elektrikli ve elektronik cihazın veya sistemin, ortamdaki diğer cihaz veya sistemlerden etkilenmeden ve bunları etkilemeden çalışması hedeflenir. EMC Testi, genel olarak Bağışıklık EMC Testi ve Emisyon EMC Testi olarak iki kategoride incelenir. EMC Testi uygulamalarında kullanılan standartlarda belirtilen test limit değerleri ve test yöntemleri, cihaz veya sistemin özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir.


Radiated Emission testi; elektrik ve elektronik cihazların ortama ışınım yoluyla yaydığı elektromanyetik bozulmaların ölçüldüğü, Elektromanyetik Uyumluluk (EMC) emisyon deneylerinden (EMC Testi) biridir.


Radated Emission testinde deneyden geçirilen elektrik ve elektronik cihaz, yarı yansımasız bir oda (Semi Anechoic Chamber), bir açık test alanına (OATS) benzer, sadece ekranlı (metal) bir odaya yerleştirilmiştir. Cihazdan gelen RF sinyaller ile arka plan sinyallerini ayırt etmek bu nedenle yararlıdır ve çok daha kolay bir yöntemdir. Bir Semi Anechoic Chamber’ın içi RF emici malzeme ile kaplanmıştır, böylece yansıtılan sinyaller minimumda tutulur. Bu emiciler olmadan, ölçüm anteni, duvar ve tavan yansımalarından ölçülemez bir sinyal katkısı olur ve ölçümleri oldukça yanlış yapılır. Odalar oldukça pahalıdır, ancak gürültülü bir ortamda EMI ölçümü için iyi bir çözümdür.

EMC Standartları her bir ürün grubu için yayılımı sınırlandıran limitler koymuştur.

Genel Ölçüm frekans aralığı 30 MHz’den başlar ve ürün özellikleri ile uygulanan standarda bağlı olarak test limitleri değişebilir. Aşağıda laboratuvarımızda gerçekleştirdiğimiz örnek bir emisyon grafiği görebilirsiniz.


Havadan yayılan elektromanyetik emisyonlar, genellikle test edilen ekipman (EUT) olarak adlandırılan cihaza üç ila on metre arasında bulunan bir antenle ölçülür. Testler sırasında EUT, 360 derece döndürülürken, cihazlar farklı döner açılar ve anten yüksekliklerinde emisyon seviyelerini kaydeder.

LVT test laboratuvarları olarak Radiated Emisyon testini gerçekleştirebiliyoruz. Uzman kadro ve alt yapımız ile yapmak istediğiniz AR-GE ve testlerinizde sizlere daha iyi hizmet verebilmek için iletişime geçiniz.


Bu Başlıklarıda İnceleyin
5095