LVT Test Laboratuvarları
LVD Testi TS EN 60950-1 / IEC 60950-1 Standardı
LVD Testi TS EN 60950-1 / IEC 60950-1 Standardı

TS EN 60950-1 standardı dünyada çokça kullanılan güvenlik standartlarından (LVD Testi) biridir.

LVD Testi TS EN 60950-1 / IEC 60950-1 Standardı

LVD Testi TS EN 60950-1 / IEC 60950-1 Standardı

TS EN 60950-1 / IEC 60950-1 Standardı

BİLGİ TEKNOLOJİSİ CİHAZLARI - GÜVENLİK - BÖLÜM 1: GENEL KURALLAR


TS EN 60950-1 standardı dünyada çokça kullanılan güvenlik standartlarından (LVD Testi) biridir. Binlerce üretici TS EN 60950-1 standardına göre ürünlerini tasarlar ve test ettirirler.

TS EN 60950-1 standardı beyan gerilimi 600V’u aşmayan ticari cihazlar ve bunlara bağlı cihazları da kapsayan, batarya veya şebeke ile beslenen bilgi teknolojisi cihazlarının güvenlik deneylerini (LVD Testi) kapsar.

TS EN 60950-1 kapsamında bulunan cihazlardan bazıları; ATM, kişisel bilgisayarlar, yazıcılar, tarayıcılar, modem, router, hesap makinası, fotokopi makinaları vb.leridir.


Güvenlik (LVD Testi) Deneyleri:

Elektriksel güvenlik deneyleri (LVD Testi) herhangi bir ticari elektriksel ürünün ilgili standartlara uygunluğunu doğrulamak için uygulanan deneylerdir. Çeşitli hükümet ve kuruluşlar, dünya çapında satılan elektrikli ürünler için gereksinimler geliştirmiştir. Çoğu pazarda, bir ürünün güvenlik standartlarına (LVD Testi) uyması zorunludur.

Bu standartlara (LVD Testi) uyumu doğrulamak için, ürün;

  • Yüksek Gerilim Testi
  • Toprak Süreklilik Testi
  • Kaçak Akım Testi

gibi güvenlik testlerini geçmelidir.


Dielektrik Dayanım Testi:

Deney numunesinin güç devresi ile koruyucu topraklama devresi arasına uygulanır. Deney gerilimi, 50 Hz veya 60 Hz anma frekansına sahip olmalıdır. En büyük deney gerilimi, izolasyonların etkinliğini kontrol etmek amacıyla yalıtımlara uygulanmalıdır. Tahrip edici bir boşalma meydana gelmeme durumunda standart gereksinimleri sağlanmış olur.


Toprak Sürekliliği Testi:

Toprak sürekliliğinde test numunesinin topraklama sisteminin güvenilirliği kontrol edilir. Koruyucu toprak terminali ile numunenin topraklı olması beklenen bölgeleri arasındaki her bir koruyucu topraklama devresinin direnci, uygun bir test donanımıyla ölçülmelidir. Test sonucu standartta belirtilen değerlere göre olumlu veya olumsuz olarak değerlendirilir.


Kaçak Akım Testi:

Kaçak akım testi, deney numunesinin erişilebilir yüzeyleri ile toprak arasına akan akımın uygun bir deney donanımıyla normal, anormal ve hata şartlarında ölçülmesidir. Deney sonucunda standardın verdiği limitler dahilinde kontroller gerçekleştirilir.

Bu Başlıklarıda İnceleyin
5124