LVT Test Laboratuvarları
TS EN/IEC 60068 Standart Serileri Çevresel Deneyler
TS EN/IEC 60068 Standart Serileri Çevresel Deneyler

IEC 60068 standart serisindeki testler, çevre koşullarını ve cihazlar için test yöntemlerini tanımlar.

TS EN/IEC 60068 Standart Serileri Çevresel Deneyler

TS EN/IEC 60068 Standart Serileri Çevresel Deneyler

TS EN/IEC 60068 Standart Serileri Çevresel Deneyler


Günümüzde, günlük hayatta kullandığımız çeşitli elektronik aletler mevcuttur. Bu elektronik cihazların mevsim şartlarında ve ya çalışma koşulu ekstrem olabilecek şartlardaki davranışlarını gözlemlemek gerekmektedir. TS EN/IEC 60068 standart serisi içerisindeki deneyler bu şartları simüle ederek cihazların bu şartlar altındaki çalışma performanslarının değerlendirilmesi esnasında deneylerin hangi şartlar altında gerçekleşmesi gerektiğini anlatır.


TS EN/IEC 60068 standart serileri içerisinde olan bazı deneyler:


TS EN/IEC 60068-2-1: Çevre şartlarına dayanıklılık deneyleri - Bölüm 2-1: Deneyler - Deney A: Soğuk

Bu standart kapsamında deney numunesi normal işletme şartlarındaki gibi deney kabinine (Soğutma Kabini) yerleştirilir. İmalatçı beyanı doğrultusunda deney süresi ve şiddeti ayarlanarak deney işlemi gerçekleştirilir. Deney öncesi ve sonrasında, deney numunesinin çalışma performansı kontrol edilir ve gerekli veriler kaydedilir. Deney sonu kontrolleri ile performans karşılaştırması yapılır.


TS EN/IEC 60068-2-2: Temel çevre şartları deney işlemleri Bölüm 2:Deneyler-Deney B: Kuru sıcaklık

Bu standart kapsamında deney numunesi normal işletme şartlarındaki gibi deney kabinine (deney fırını veya etüv) yerleştirilir. İmalatçı beyanı doğrultusunda deney süresi ve şiddeti ayarlanarak deney işlemi gerçekleştirilir. Deney öncesi ve sonrasında, deney numunesinin çalışma performansı kontrol edilir ve gerekli veriler kaydedilir. Deney sonu kontrolleri ile performans karşılaştırması yapılır.


TS EN/IEC 60068-2-11: Çevre şartlarına dayanıklılık deneyleri- Bölüm 2-11: Deneyler- Deney ka: Tuzlu Sis

Bu standart kapsamında deney numunesi, tuz sis deneyi için özel olarak üretilmiş olan deney kabinine yerleştirilir. Belirtilen süre boyunca deney kabini içerisinde bekletilir. Deney sonunda, standardın belirtmiş olduğu şartlar yerine getirilerek deney numunesi kontrol edilir. Kontroller sonucunda deney numunesinde herhangi korozyon oluşumu olup olmadığı kontrol edilir.


TS EN/IEC 60068-2-14: Çevre şartlarına dayanıklılık deneyleri - Bölüm 2-14: Deneyler - Deney N: Sıcaklık değişimi

Bu standart kapsamında deney numunesi, imalatçı beyanı doğrultusunda bir sıcak deneye ardından tekrar soğuk deneye alınır. Bu geçişler esnasında gerekli süre imalatçı tarafından belirlenir. Çevrim sayısı, deney süreleri ve şiddet dereceleri imalatçı tarafından deneyi gerçekleştirecek kuruma belirtilir. Deney öncesi ve sonrasında gerçekleştirilen kontroller ile deney sonucu belirlenir.


TS EN/IEC 60068-2-30: Çevre şartlarına dayanıklılık deneyleri - Bölüm 2-30: Deneyler - deney db: Yaş sıcaklık, çevrimli (12 saat + 12 saat çevrimi)

Bu standart kapsamında deney numunesi, imalatçı beyanı doğrultusunda deney kabinine yerleştirilir. 2 çevrim boyunca deney numunesi, deney kabini içerisinde bekletilir. Deney sonunda gerekli kontrollerin ardından deney sonucu belirlenir.


TS EN/IEC 60068-2-52: Çevre şartlarına dayanıklılık deneyleri- Bölüm 2-52: Deneyler- Deney kb: Tuzlu sis çevrimli (sodyum klorür çözeltisi)

Bu standart kapsamında deney numunesi, imalatçı beyanı doğrultusunda deney kabinine yerleştirilir. Deney süresi boyunca deney numunesi, deney kabini içerisinde bekletilir. Deney sonunda gerekli kontrollerin ardından deney sonucu belirlenir.

Bu Başlıklarıda İnceleyin
5005